C.11. Ach, powtórz wszystko jeszcze raz... psychoterapia pacjentów z natręctwami
Termin: 20-21.12.2024
Prowadzący: Krzysztof Klajs
Miejsce: Łódź
Koszt: 570 zł
PROGRAM SZKOLENIA
Obsesyjne myśli, przymusowe czynności – to objawy, na które skarży się od 2 do 3% dorosłych osób. Pacjenci ci są zazwyczaj postrzegani przez terapeutów jako trudni, ich terapia długotrwała, a objawy uporczywe i nawracające. Wymagająca od terapeuty znacznego (także emocjonalnie) wysiłku praca, często kończy się obustronną frustracją. Szkolenie ma pomóc w lepszym rozumieniu mechanizmów choroby, dostarczyć użytecznych strategii terapeutycznych (w oparciu o integrację podejścia ericksonowskiego, poznawczego i behawioralnego), zwiększyć poczucie kompetencji i satysfakcję w pracy z tymi pacjentami.
- Kryteria diagnostyczne, funkcje objawów: jak mogą powstawać i trwać.
- Terapeutyczne strategie pracy z objawami; łączenie hipnozy i strategii behawioralnych; zadania domowe; terapeutyczne rytuały; paradoks.
- Zasoby osób z natręctwami.
- Praca z systemem. Natręctwa w terapii rodzin i par.
- Relacja terapeutyczna – krok dalej niż horyzont objawów.
- Prezentacje przypadków, dyskusja.
PROWADZĄCY SZKOLENIE
KRZYSZTOF KLAJS
- Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta i superwizor S. N. Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (cert. nr 88), superwizor Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (cert. nr 4), certyfikowany psychoterapeuta EAP (European Association for Psychotherapy).
- W latach 2019-2022 - Przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
- Prezydent The International Society of Hypnosis (ISH) w latach 2024-2027
- Prowadził zajęcia szkoleniowe z zakresu hipnozy i terapii ericksonowskiej w Austrii, Chinach, Francji, Iranie, Kanadzie, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, w RPA, Meksyku, Nepalu, Hiszpanii, na Litwie i w Szwecji.
- Współorganizator i uczestnik wszystkich edycji Międzynarodowego Seminarium Szkoleniowego w Wigrach, od 1992 r.
- Dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego.
Szkolenia przeznaczone są dla osób z akademickim wykształceniem posiadającym trwałe zastosowanie w ochronie zdrowia (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, pedagodzy, rehabilitanci). Studenci ostatnich lat tych kierunków zainteresowani uczestnictwem w szkoleniach, przed przesłaniem formularza zgłoszeniowego, proszeni są o kontakt z sekretariatem w Łodzi.